Czy automatyzacja pracy ma duży wpływ na poziom bezrobocia.

No Comments

Ostatnie miesiące to poprawiająca się sytuacja na pracowniczych rynkach – widać po danych udostępnionych przez Ministerstwo Pracy, poziom bezrobocia osiągnął najniższy od 1991 roku poziom. W październiku wyniosło około ośmiu procent, a spadki były widoczne w prawie wszystkich województwach. Taka sytuacja dla pracodawców będzie oznaczała, że mogą wystąpić pewne kłopoty z wyszukaniem dobrych pracowników.

Na pewno sytuacja tego typu jest mocno widoczna w technologicznych branżach, w nich już od paru lat ludzie mają świadomość tego, że to oni stawiają warunki. Jednak taka sytuacja ma miejsce w ostatnim czasie w coraz to nowych branżach, także w obszarach, w jakich jeszcze do niedawna z pracą było bardzo różnie.

Sytuacja tego typu będzie korzystna nie tylko dla osób szukających zatrudnienia, ale także dla całości gospodarki, jaką pomoże napędzić wzrost wynagrodzeń. Dodatkowo coraz większe znaczenie mają różne benefity, którymi motywuje się pracowników. Można do nich między innymi zaliczyć sportowe karty, opiekę medyczną czy pakiety ubezpieczeniowe dla pracowników i ich rodzin.

Co ważne, w naszym kraju trendy przedstawiają się zupełnie inaczej, niż na całym świecie, gdzie jest obserwowany ciągły wzrost poziomu bezrobocia. Międzynarodowa Organizacja pracy ocenia, że w 2017 roku ogólna liczba osób nie mających stałego zatrudnienia osiągnąć nawet poziom nawet 200 milionów. Głównym powodem tego typu problemów jest pogorszenie sytuacji gospodarczej.

Pomimo tez wielu osób, rozwój technologiczny i coraz większa automatyzacja nie mają wielkiego wpływu na poziom bezrobocia. Tego typu hasła często się słyszy od dwustu lat, a nadal mimo wykorzystywania wielkiej liczby najróżniejszych maszyn pracownicy cały czas są potrzebni. Natomiast rzeczywiście tak jest, że zaawansowane technologie mogą spowodować znikanie niektórych profesji i tworzenie się zupełnie nowych.

Ilość takich nowych zawodów w ostatnich latach bardzo dynamicznie rośnie, albo bezpośrednio korzystają one z nowoczesnych technologii, albo będą zapewniać jej obsługę na odpowiednim poziomie. Z tego też powodu coraz bardzie widoczna jest decentralizacja zatrudnienia i zwiększenie elastyczności zatrudnionych osób, które chcąc utrzymać się na rynku muszą inwestować we własny rozwój i nie obawiać się zmian.

Categories: Bez kategorii

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *