Czy nowoczesne technologie mają ma duży wpływ na stopę bezrobocia.

No Comments

Ostatnie parę miesięcy to poprawiająca się sytuacja na rynku pracy – jak pokazują statystyki podane przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej, bezrobocie uzyskało najmniejszy od prawie trzydziestu lat poziom. W październiku wynosiło niewiele ponad 8 procent, a spadki zanotowano w prawie wszystkich województwach. Sytuacja taka dla pracodawców będzie oznaczała, że będą oni mieli pewne problemy ze znalezieniem odpowiednich specjalistów.

Z pewnością taka sytuacja ma miejsce w branżach związanych z nowymi technologiami, tam już od paru lat pracujący tam ludzie są świadomi tego, że to oni stawiają warunki. Lecz bardzo podoba sytuacja ma miejsce w ostatnim czasie w coraz to nowych branżach, między innymi w obszarach, w jakich jeszcze całkiem niedawno warunki dyktowały firmy.

Taka sytuacja jest dość korzystna nie tylko dla samych pracowników, ale także dla naszej gospodarki, którą może napędzić odpowiedni wzrost pensji. Poza tym coraz większą rolę ogrywają różne benefity, jakimi kusi się pracowników. Zaliczają się do nich między innymi sportowe karty, opiekę zdrowotną czy pakiet ubezpieczeń dla całej rodziny.

Co interesujące, w naszym kraju trendy są całkowicie inne, niż w reszcie świata, gdzie obserwuje się ciągły wzrost poziomu bezrobocia. Międzynarodowa Organizacja pracy ocenia, że już w bieżącym roku ogólna ilość ludzi nie mających zatrudnienia osiągnąć nawet poziom powyżej dwustu milionów. Głównym powodem takich problemów jest gorsza sytuacja gospodarcza.

Wbrew opiniom wielu osób, postęp technologiczny i coraz większa automatyzacja nie mają dużego wpływu na wysokość bezrobocia. Tego typu hasła można usłyszeć już od dziewiętnastego wieku, a cały czas mimo wymyślenia ogromnych ilości najróżniejszych maszyn ludzie nadal są potrzebni. Natomiast faktycznie tak jest, że zaawansowane rozwiązania technologiczne mogą spowodować wymieranie pewnych zawodów i tworzenie się innych.

Liczba nowych zawodów w ostatnim czasie rośnie bardzo dynamicznie, albo bezpośrednio korzystają one z technologii, albo będą zapewniać jej obsługę na odpowiednim poziomie. Dlatego też coraz bardzie widoczna jest decentralizacja zatrudnienia i powiększenie elastyczności pracowników, którzy chcąc utrzymać się na rynku inwestować powinny w swój rozwój i nie bać się zmian.

Categories: Bez kategorii

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *