Dlaczego stres negatywnie wpływa na pracowników.

No Comments

Chodzenie na zwolnienia lekarskie przez różne choroby stanowi ogromny problem zarówno dla firm i przedsiębiorstw, jak i instytucji społecznych. W czasie zwolnienia lekarskiego taki pracownik nie będzie wykonywać swoich zawodowych obowiązków, ale należy mu się również za ten okres wynagrodzenie w odpowiednim wymiarze. Do pewnej liczby dni na zwolnieniu wypłaca je pracodawca, a następnie obowiązek ten przejmuje ZUS.

W zapobieganiu chorób pracowniczych niezwykle ważna jest prewencja, z tego też powodu w takie działania angażuje się także Państwowa Inspekcja Pracy. Jednym z ważniejszych obszarów, w jakich działania tego typu zostały rozpoczęte, jest zapobieganie skutkom zawodowego stresu pośród {pracowników oraz pracodawców|pracodawców oraz pracowników|pracodawców i pracowników|pracowników i pracodawców. W z związku z tym przygotowano liczne kursy i warsztaty związane z takimi zagadnieniami.

Pracodawcy w ramach tego projektu mogą skorzystać dodatkowo z licznych narzędzi, pozwalających oszacować skalę ryzyka w firmach, które do nich należą. Tym sposobem można będzie podjąć odpowiednie działania naprawcze, a dodatkowo wdrożyć środki profilaktyczne zapobiegające występowaniu zawodowego stresu.

Jak można zobaczyć po statystykach, czynnik ten to jeden z występujących najczęściej przyczyn pracowniczych chorób. Ocenia się, że ponad połowa wszystkich zwolnień jest skutkiem kłopotów z nieradzeniem sobie z nadmierną presją w miejscu pracy. Jedynie problemy z układem mięśniowo-szkieletowym częściej bywają zgłaszane wśród problemów z wykonywaniem pracy zawodowej.

Długotrwały stres może się bardzo negatywnie odbić na wielu różnych obszarach życia, nie tylko w sferze zawodowej, ale też osobistej. Może spowodować powiększające się kłopoty z fizycznym i psychicznym zdrowiem, a nie leczony stać się może powodem poważnych chorób. Długotrwałe narażenie na warunki stresowe może się nawet skończyć depresją albo nerwicą.

Pracownicy niejednokrotnie nie mają zupełnie świadomości, jak niepożądane skutki może dla nich nieść życie w nieustannym stresie. Efekty tego typu sytuacji odbywają się również na codziennym działaniu firmy, ponieważ znacznie się zmniejsza motywacja i produktywność, a zwiększa liczba wypadków i zwolnień chorobowych.

Categories: Bez kategorii

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *