Samorozwój i kariera – garść porad doradcy zawodowego

No Comments

Przekonaliśmy wiodącego rekrutera z markowego serwisu pracy i kariery Szukam Pracy do podzielenia się swoimi doświadczeniami dot. przyspieszenia własnej kariery w czasie zmiany pracy. Tu poznasz opinie naszego gościa.

Życiorys zawodowy odgrywa kluczową rolę w procesie zatrudnienia. Z tej przyczyny zanim wyślesz swoje curriculum vitae konkretnemu przedsiębiorcy, gruntownie je przeanalizuj na okoliczność potencjalnych uchybień. Okazuje się, że istnieje grupa ewidentnych i co gorsza nagminnie powtarzających się omyłek w CV. Jakiego typu?

1. Przesadne rozdrabnianie się albo zbyt wiele frazesów
Podczas tworzenia życiorysu zawodowego trzeba utrafić w rozwiązanie kompromisowe. Curriculum vitae nie ma być historią naszego życia bądź jakimś esejem, stąd trzy czwarte kartki odnośnie do swoich zamiłowań to zdecydowanie przesada. Nie powinno się mimo wszystko zmierzać w stronę przeciwną, a więc używać zbyt wielu ogólników. Na przykład deliberując o własnej edukacji, dobrze jest podać konkretną placówkę oświatową wraz z danymi teleadresowymi, kierunek, który wytypowaliśmy, jak również termin pobierania edukacji. Taka wzmianka jest precyzyjna i daje rekruterowi określoną wiedzę na temat naszego wykształcenia. W sytuacji gdy planujemy nadmienić o własnych zainteresowaniach, nie przedstawiajmy ich po przecinku, nie stosujmy też nieustannie dublowanych frazesów pokroju: lubię literaturę (co właściwie lubisz czytać?), lubię filmy (jakiego rodzaju?), lubię muzykę (słuchać muzyki, śpiewać, grać na instrumencie?). Tego rodzaju truizmy nie zawierają de facto żadnych wartościowych informacji o nas. O wiele rozsądniej wypowiedzieć się zwięźlej, ale wyraziściej, na przykład: interesują mnie publikacje napisane przez Tadeusza Konwickiego, fascynuję się filmografią Christophera Nolana, lubię fotografować przyrodę (uzyskałem pierwsze miejsce podczas wernisażu ……….) itp. Takie adnotacje pokazują, iż mamy jakąś konkretną wiedzę na dany temat, a nasze zamiłowania nie są rezultatem ślepego trafu.

2. Przesadnie rozwlekłe curriculum vitae
Częstym mankamentem jest też nadmiernie rozbudowane curriculum vitae. Najlepszą długością będzie jedna, co najwyżej dwie strony A4.

3. Niedobór klarowności, niezbyt przystępny dokument
Pisząc curriculum vitae, trzeba zachować konkretny układ, który wpłynie na jego klarowność oraz da taki efekt, że będzie ono przystępne. Brak wspomnianych elementów może sprawić, że odbiorca nie zmusi się do przejrzenia naszego curriculum vitae.

4. Nieodpowiednie formatowanie
Poprawnie ułożony tekst to tekst wyrazisty. Stąd kreując życiorys zawodowy, zadbaj np. o standaryzację systemu odnotowywania dat czy też chronologiczne prezentowanie faktów. Według obowiązujących norm powinieneś również posortować swoje wykształcenie oraz dorobek zawodowy od aktualnych do najmniej aktualnych informacji. Wystrzegaj się również manualnego ustalania formatu – niedobór akapitów, ręczne wypunktowania bądź niezautomatyzowane ustawianie obszaru dokumentu wyglądają bardzo niedbale.

5. Nieodpowiednie zdjęcie
Kardynalnym defektem, który niestety nagminnie występuje w życiorysach zawodowych, jest nieodpowiednie zdjęcie. Aż ciężko uwierzyć, że wciąż zdarzają się osoby zamieszczające w curriculum vitae fotografię z wakacji bądź fotografię z drugą osobą. Takie zdjęcia są nieakceptowalne. W przypadku gdy nie posiadamy poprawnego zdjęcia pasującego do CV, nie dodawajmy go wcale, szczególnie, że nie jest to obowiązkowe. W końcu o tym, czy zostaniemy zatrudnieni, nie przesądzi nasz wygląd, tylko nasze zdolności.

6. Omyłki pisarskie i stylistyczne
Curriculum vitae przesiąknięte błędami określa poziom niestaranności, stąd zanim przekażesz bądź wydrukujesz curriculum vitae, upewnij się, czy jest ono akuratne pod każdym kątem. Spróbuj zniwelować wszystkie literówki, skontroluj znaki interpunkcyjne i styl.

Tekst napisany przez Strona internetowa

Categories: Bez kategorii

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *