Czy automatyzacja pracy ma duży wpływ na poziom bezrobocia.

No Comments

Ostatnie kilka miesięcy to coraz bardziej optymistyczna sytuacja na pracowniczych rynkach – jak pokazują statystyki podane przez Ministerstwo Pracy, bezrobocie uzyskało najmniejszy poziom od 1991 roku. W październiku bieżącego roku miało wartość 8,2 procenta, a spadki zanotowano w 14 ze wszystkich województw. Sytuacja taka dla pracodawców będzie oznaczała, że będą oni mieli pewne problemy ze znalezieniem odpowiednich specjalistów.

Z całą pewnością taka sytuacja ma miejsce w technologicznych branżach, tam już od kilku lat pracujący tam ludzie mają świadomość tego, że to oni stawiają warunki. Jednak bardzo podoba sytuacja zaczyna mieć miejsce w coraz większej ilości branż, również w obszarach, w których jeszcze do niedawna warunki dyktowały firmy.

Taka sytuacja może być korzystna nie tylko dla osób szukających zatrudnienia, ale także dla gospodarki, jaką będzie rozruszał wzrost wypłat. Dodatkowo coraz większą rolę ogrywają różne benefity, jakimi pracownicy są kuszeni. Zaliczyć do nich między innymi można karnety do obiektów sportowych, prywatną opiekę zdrowotną czy też pakiety ubezpieczeniowe dla całej rodziny.

Co ważne, tendencje w naszym kraju są zupełnie inne, niż na całym świecie, gdzie jest obserwowany systematyczny wzrost wysokości bezrobocia. Międzynarodowa Organizacja Pracy prognozuje, że już w bieżącym roku ogólna liczba ludzi bez stałej pracy może sięgnąć poziomu blisko 200 milionów. Główną przyczyną takich problemów jest gorsza sytuacja gospodarcza.

Wbrew tezom wielu ludzi, rozwój technologiczny i automatyzacja pracy nie wpływają zbyt mocno na stopę bezrobocia. Tego typu hasła często się słyszy od dwustu lat, a w dalszym ciągu pomimo wymyślenia ogromnej ilości urządzeń i maszyn ludzie nadal są potrzebni. Natomiast faktycznie tak jest, że nowoczesne rozwiązania technologiczne będą powodowały wymieranie pewnych zawodów i tworzenie się zupełnie nowych.

Ich liczba w ostatnich latach rośnie bardzo dynamicznie, albo bezpośrednio korzystają one z nowoczesnych technologii, albo będą zapewniać jej obsługę na odpowiednim poziomie. Z tego też powodu coraz bardziej zaczyna być widoczna decentralizacja zatrudnienia i zwiększenie elastyczności pracowników, którzy chcąc mieć atrakcyjne zatrudnienie inwestować powinny w swój rozwój i nie bać się zmian.

Categories: Bez kategorii

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *